Neviem ako si čistiť zuby

Možností ako sa naučiť správne čistiť je hneď niekoľko, dôležité je chcieť. Prvým dobrým krokom je porozprávať sa so zubným lekárom alebo lekárkou na vstupnom vyšetrení o čistení, ktoré pomôcky by doporučovali a  ako začať. Následne si všetky kroky viete zopakovať s dentálnou hygieničkou alebo lekárom. Taktiež na internete je mnoho videí ako to zvládnuť. Nevyhnutné je zuby čistiť dvakrát denne ráno a večer. Odporúčaná je mäkká zubná kefka a medzizubné kefky. Kedysi v potrave nebolo toľko cukru ako dnes a preto Vaši rodičia a starí rodičia medzizubnú kefku nepoužívali a zaobišli sa bez nej. Na dočistenie neprístupných miest je veľmi vhodná single kefka. 

Čistenie zubov je zložité 

Ľuďom, ktorí sú odhodlaní si začať zuby správne čistiť, môže na začiatok pripadať čistenie ako komplikované a že v tom nebudú dobrí. Jednoduché si však čistenie vieme urobiť. Dôležité je nepresiliť sa hneď na začiatok a nepoužívať 3 kefky, 2 pasty, 4 medzizubky a robiť to všetko trikrát denne. Na vybudovanie návyku treba ísť pomaly a systematicky. Na začiatok Vám bude stačiť mäkká zubná kefka a medzizubná kefka. Tú medzizubnú bude stačiť použiť raz za deň, večer pred tým ako si idete čistiť zuby a to raz dnu a von do každého medzizubného priestoru. Tú druhú - mäkkú kefku následne s pastou priložíte k zubom, polka na dasno polka na zub a krúžite pomaly po všetkých zuboch spredu aj zozadu a tiež po žuvacích plôškach. Čistíte až kým nie sú zuby hladké. 


Dlho to trvá

Čistenie zubov si môžeme pripodobniť k čisteniu auta. niektorí ľudia majú veľmi radi umývanie svojho auta, pretože si ho veľmi vážia. Rovnako by sme si mali vážiť svoje zuby. Hovorí sa tiež, že čistiť by sme si mali len tie zuby, ktoré si chceme nechať. Ale serióznejšie, kým zvykanie si na používanie medzizubiek može trvať dlhšie, samotný úkon medzizubkovania je krátky a do 1 minúty ste hotový. Keď je čistenie zubov kefkou pre Vás dlhé, nemusíte stáť pri umývadle, sadnite si na gauč, na posteľ prípadne aj celé čistenie sa dá zvládnuť bez pasty popri pozeraní televízie, Netflixu či youtube.

Je to nákladné

Pri rozhodovaní o výbere pomôcok k ústnej hygiene je jedným aspektom aj cena. Dôležité je vybrať si takú kefku, ktorá spĺňa to že, je mäkká a neublíži ďasnám a zubom. Taktiež by mala mať husto osadené vlákna, veľmi fajn je aj elektrická sonická zubná kefka. Pri medzizubke je nutné vybrať tú, ktorá sa najväčšia zmestí do medzizubného priestoru a má vlákna na očistenie povrchu zubov. Nie je dôležitá značka. Na trhu je výber od rôznych výrobcov v rôznych cenových reláciach. Pomôcky nám tiež dlhšie vydržia, keď nebudeme na ne príliš tlačiť. Množstvo pasty nám stačí približne veľkosť hrášku a nie potrieť celý povrch kefky ako to vidíme v reklamách.